Gauja — viltīga un bīstama upe

- 2.Jūnijs, 2016
Pilsētās un novados
Laikrakstā

Latvijā ir sākusies oficiālā peldsezona. Laikam stabili saglabājoties siltam, arī valmierieši meklē veldzi pie ūdens. Lai gan Valmiera ir pilsēta pie upes, Gaujas mainīgās gultnes dēļ tās pludmalēs nav iespējams ierīkot oficiālas un drošas peldvietas, kurās būtu nodrošināta ūdens kvalitātes kontrole un atpūtnieku drošības uzraudzība. Tāpēc atbildība jāuzņemas katram pašam par sevi, bet vecākiem — par bērniem.

Valmieriešu pieejamākā peldvieta ir Gauja. Nedrīkst aizmirst, ka Gauja vienmēr ir bijusi bīstama un viltīga upe, prasot daudzu dzīvību. Upes gultne vēsturiski ir veidojusies, kūstot ledājiem. Tās senleja ir piesērējusi ar Gaujas sanestajām smiltīm, vietām pat vairāku metru dziļumā. Šīs smiltis līdz ar upes straumi ceļo uz priekšu līdzīgi kā kāpas, mainot gultnes reljefu un atvaru vietas. Smilšu sanesumi ir dažāda augstuma, birstoši un ļoti nestabili, radot risku, ka Gaujā var noslīkt arī smiltīs. Tāpat Gaujā sastopami atvari, kas veidojas gan blakus augstajiem smilšu sliekšņiem, gan upes līkumos. Upes gultnē vērojami arī koku sanesumi, pret kuriem peldētājs var gan sasisties, gan tikt parauts apakšā. Tādēļ, peldoties Gaujā, ir jāievēro īpaša piesardzība, pārbaudot arī upes gultni, kas pēc ziemas un peldsezonas laikā var mainīties.

Valsts Ugunsdzēsības un glābšanas dienests atgādina svarīgākos drošības principus, atrodoties pie ūdens:

* ja esat pārkarsis saulē, ūdenī jāiet lēnām, lai nebūtu strauja ķermeņa temperatūras maiņa, radot iespējamas sirdsdarbības problēmas un krampju risku;

* nav ieteicams peldēties vienam. Krastā palikušie būtu jāinformē par to, cik ilgi un tālu esat plānojis peldēt;

* pie ūdens un ūdenī bērni jāpieskata nepārtraukti. Bērnam, kurš neprot vai mācās peldēt, atrodoties ūdenī, jāvelk glābšanas veste. Rūpīgi jāpieskata arī bērni, kuri jau labi prot peldēt, jo bērns var pārvērtēt savas peldēšanas spējas;

* kategoriski aizliegts lēkt no tiltiem vai citādiem paaugstinājumiem, piemēram, tramplīniem vai laipām uz galvas vai kājām. Mediķu pieredze rāda, ka šādā veidā peldētāji ik gadu gūst smagas mugurkaula vai galvas traumas;

* lielākā daļa cilvēku noslīkst, esot alkohola reibumā, nespējot objektīvi izvērtēt savus spēkus. Tādēļ nekad neejiet ūdenī, esot alkohola reibumā!

Peldoties Gaujā, vislabāk izvēlēties peldvietu ar lēzenu, labi pārredzamu krastu, kur ir ciets pamats. Jāpievērš uzmanība, lai peldvietā nav atvaru, koku sanesumu, smilšu vaļņu vai citas bīstamas vietas. Svarīgi atcerēties arī par drošību pludmalē, bez uzraudzības neatstājot vērtīgas mantas — dokumentus, naudas makus, velosipēdus un citus priekšmetus.

Par negadījumiem uz ūdens vai pludmalē nekavējoties jāziņo Valsts Ugunsdzēsības un glābšanas dienestam, zvanot pa tālruni 112. Savukārt, pamanot pludmalē aizdomīgas vai iereibušas personas, lūgums ziņot par to policijai, zvanot pa tālruni 110 vai arī zvanot Valmieras pilsētas pašvaldības policijai pa tālruni 64222951 vai 28681333.


Pilno versiju par maksu ir iespējams aplūkot adresē www.news.lv

Komentāri
Pievienot komentāru