Medību likums — pret cūku mēri

- 26.Novembris, 2015
Pilsētās un novados
Laikrakstā

Vakar steidzamības kārtā (divos lasījumos pēc kārtas vienas sēdes laikā, tātad arī galīgajā lasījumā) Saeima, lai   samazinātu mežacūku populāciju un tādējādi arī Āfrikas cūku mēra (ĀCM ) tālāku izplatību, ar pārliecinošu balsu vairākumu pieņēma grozījumus Medību likumā.

ĀCM ir sevišķi bīstama cūku dzimtas dzīvnieku infekcijas slimība. Kopš 2014. gada 26. jūnija, kad to pirmo reizi konstatēja Latvijā, slimība plaši izplatījusies. Slimības izpētes rezultātā ir konstatēts, ka ĀCM vīruss tiek nodots pārsvarā kontakta ceļā (vai nu slimajiem dzīvniekiem kontaktējoties vienam ar otru,  vai ar inficētiem priekšmetiem, gaļu un citiem materiāliem), vai arī cilvēku  neuzmanīgas darbības rezultātā.  2014. gadā saslimšana ar ĀCM bija konstatēta 13 Latvijas novados, 34 pagastos, kopā 217 mežacūkām. Taču slimība turpina izplatīties ļoti strauji. Šī gada 10 mēnešos ĀCM reģistrēts  jau 44 Latvijas novados, 143 pagastos, kopā 810 mežacūkām. Viens no galvenajiem ĀCM izplatības faktoriem, kas pašlaik tiek nepietiekami ietekmēts, ir lielais mežacūku blīvums Latvijas teritorijā.

Likumprojekta autori norāda, ka izmaiņas nodrošinās medības teritorijās, kurās pašlaik mežacūku medības nenotiek. Cūku mēra apkarošanas pasākumiem paredzēts Eiropas Savienības (ES) līdzfinansējums, maksājot noteiktu naudas summu par katras sieviešu kārtas mežacūkas nomedīšanu. Eiropas Komisija noteikusi, ka mežacūku populācijas blīvums ES jāsamazina līdz 0,5 dzīvniekiem uz vienu kvadrātkilometru. Izmaiņas samazinās draudus medību resursiem, cūkkopības nozarei, kā arī lopbarības tranzītam un eksportam.

Likuma izmaiņas nosaka: Āfrikas cūku mēra un klasiskā cūku mēra draudu ierobežošanas pasākumus īsteno līdz brīdim, kad mežacūku populācijas blīvums ir samazināts līdz vienai mežacūkai uz 200 hektāriem, bet ne ilgāk kā līdz 2020. gada 31. martam. Medniekiem ir pienākums samazināt mežacūku populāciju attiecīgajā medību platībā atbilstoši Valsts meža dienesta noteiktajam minimālajam dzīvnieku nomedīšanas apjomam.

Līdz ar grozījumu noteikts, ka mežacūkas var medīt arī platībās no 200 līdz 1000 hektāriem, ieskaitot meža un lauksaimniecībā izmantojamo zemi, mazākās platībās par 200 hektāriem, kā arī citās līdz šim likumā aizliegtās vietās. Līdz šim Medību likumā mežacūkām bija noteiktas minimālās medību platības — ne mazāk kā 1000 hektāru, tai skaitā ne mazāk kā 200 hektāru meža zemes.

Izmaiņas Medību likumā stāsies spēkā jau nākamajā dienā pēc to izsludināšanas.


Pilno versiju par maksu ir iespējams aplūkot adresē www.news.lv

Komentāri
Pievienot komentāru