No viduslaikiem līdz nākotnes vīzijai
Valmieras muzeja direktore IVETA BLŪMA 15. gadsimta dižciltīgās dāmas tēlā viduslaiku tērpu skatē šīgada janvārī Kultūras mantojuma dienās. Pūce, kā zināms, ir gudrības simbols, bet viduslaikiem Ivetas mūžā ir liela vieta.
Tev tāds īpatnējs atvaļinājums — izrādās, esi darbā. Par ko vienojāties ar šodienas viesi arheologu?
Valmieras muzejam ir noslēgts līgums ar Latvijas universitātes Vēstures institūtu par sadarbību vēstures pētniecībā un arī par savstarpējām konsultācijām. Šodien bijām pieaicinājuši ekspertu arheologu saistībā ar šovasar plānotajiem arheoloģiskajiem izrakumiem Valmieras viduslaiku pils ziemeļrietumu korpusā. Izrakumi plānoti pils pagrabu daļā vienā vēl neatsegtajā laukumā, noņemot virskārtu līdz pamatzemei. Vēsture ir tāda daudzprofilu lieta, arheoloģiju īpaši nepārzinu, tāpēc man vajadzēja konsultāciju, lai varētu sīki izstrādāt darba uzdevumu. Plānojam rudenī pēc izrakumiem sākt restaurācijas, konservācijas un būvniecības darbus jaunajam pils kultūrvides centram.
Tā acīmredzot ir daļa no šīgada plāniem. Kas vēl rakstīts lielajos gada projektos?
Mūsu lielā iecere, kas jau sākusies, ir iesaistīšanās astoņu pašvaldību projektā “Kultūra, vēsture, arhitektūra Gaujas un laika lokos”. Mūsu objekti ir Burtniekos, Ērģemē, Cēsīs, Ungurmuižā, Āraišu arheoloģiskajā parkā un citviet, vadošais partneris Siguldā saņēmis apliecinājumu, ka projekts ir apstiprināts, un sākusies līgumu slēgšana. Darbības programmas prioritārā virziena”Vides aizsardzības un resursu izmantošanas efektivitāte” specifiskā atbalsta mērķis ir saglabāt , aizsargāt un attīstīt kultūras un dabas mantojumu, kā arī attīstīt ar to saistītos pakalpojumus. Mums fokusā ir Valmieras viduslaiku pils un Svētā Sīmaņa baznīca. Pēc arheoloģisko izrakumu beigām paredzēta pils ziemeļu aizsargmūra un ziemeļrietumu daļas pagrabu atsegto mūru konservācija ar pagraba tīklojuma virskārtas nostiprināšanu, tā nodrošinot valsts nozīmes kultūrvēstures pieminekļa saglabāšanu. Kā jau zināms, šeit taps Valmieras pils kultūrvides centrs — patstāvīga segta konstrukcija no caurredzama materiāla, kas dos iespēju redzēt vēsturiskos pils mūrus. Tā nepārsniegs vēsturisko būvapjomu un neietekmēs pašreizējo mūra sienu nestspēju. Nākamais solis būs pils vides un virtuālās ekspozīcijas izveide, pils teritorijas infrastruktūras attīstība. Starp citu, ekspozīciju plānots izvietot arī uz caurskatāmās ēkas ārsienām, tātad to varēs aplūkot ārpus muzeja darba laika.
Pilno versiju par maksu ir iespējams aplūkot adresē www.news.lv