Mazsalacas dzīvie stāsti
Arī šogad Mazsalacas pilsētas bibliotēka piedalījās «Europe Direct» informācijas centra Valmierā rīkotajā konkursā Ziemeļvidzemes bibliotēkām par labāko ideju pasākumam un kļuva par vienu no uzvarētājām, kurām balvā līdzfinansējums pasākuma rīkošanai.
Projekta «Eiropas pasaulē. Mazsalacas dzīvie stāsti» mērķis ir aktualizēt mutvārdu un dzīvās vēstures (aculiecinieku stāstu) nozīmību un tās lomu Mazsalacas nesenās vēstures pētniecībā un saglabāšanā, kā arī rosināt dažādu paaudžu mazsalaciešus dot savu ieguldījumu un piedalīties dzīvās vēstures veidošanā un saglabāšanā.
Jau kopš maija pēc stāstnieces Agitas Lapsas iniciatīvas bibliotēkā kopā pulcējās cilvēki, kuri stāstīja stāstus un dalījās atmiņās par to, kāda bijusi Mazsalaca agrāk, kādi notikumi risinājušies, kā laika gaitā mainījusies pilsētvide un iedzīvotāji. Notikušas jau astoņas stāstnieku tikšanās — par Mazsalacas ēkām, personībām, amatiem un darbnīcām u.c., bet izlases veidā apkopotas pašu stāstnieku atnestās fotogrāfijas, kas bibliotēkas apmeklētājiem un citiem interesentiem visu novembri apskatāmas izstādē «Mazsalacas vēsture. Stāsta fotogrāfijas».
Galvenā aktivitāte projektā bija nupat novembrī — «Eiropa pasaulē. Mazsalacas dzīvie stāsti». Izstaigājām daļu Mazsalacas, īpašu uzmanību veltot objektiem, par kuriem iepriekš bija stāstīts — ugunsdzēsēju depo vecajam tornim, Baltajam krogam, Brants dzimtas namam, Marijas Ores elementārskolai, Vītiņu mājai, Saviesīgās biedrības namam, vecajai pagastmājai un Ores mājai. Klātesošie, to skaitā vidusskolas 11. klase, uzzināja interesantus faktus ne tikai par ēku vēsturi un notikumiem, kas šeit risinājušies, bet arī dažus stāstus par dzimtām, kas dzīvojušas šajos namos, un to likteņiem — kā nojaukts ugunsdzēsēju depo vecais tornis, kā nodedzis Saviesīgās biedrības nams, kas ir «esiņš» un «pusgalva», cik maksāja nakšņošana Komercviesnīcā un brauciens no Mazsalacas uz Valmieru 30. gados, kam par godu iestādīti ozoli pie vecās pagastmājas, kā kara laikā tika izšķirtas ģimenes utt. Pasākuma beigās Saiva pie sevis Ores mājā laipni uzņēma stāstniekus un klausītājus.
Tā kā stāstu ir bijis ļoti daudz, aktivitātei būs arī turpinājums, kura laikā vairāk uzzināsim par citām Mazsalacas ēkām, stāstīsim stāstus un atcerēsimies notikumus par Āža krogu, Dauguļu aptieku, bibliotēkām, Sv. Annas luterāņu baznīcu, Mazsalacas tekstilfabriku un citām ēkām.
Šosestdien projekta noslēgumā stāstnieki dosies ciemos uz Naukšēniem, lai gūtu jaunus iespaidus un dzirdētu citādus stāstus, kā arī smeltos iedvesmu un spēku iesākto turpināt.
Projekta ietvaros izskanējušie un tikšanās reizēs stāstītie stāsti ir ierakstīti audio formātā un nākamgad tiks apstrādāti, lai būtu pieejami visiem bibliotēkas apmeklētājiem un citiem interesentiem, bet atvēlētās fotogrāfijas pēc izstādes beigām būs apskatāmas bibliotēkā un pieejamas ikvienam.
Īpašs paldies Jānim, Elgai, Saivai un Agitai, bez kuru interesantajiem stāstiem un atmiņām projekts nebūtu īstenojams, liels paldies pārējiem klausītājiem un Mazsalacas vidusskolas 11. klasei ar audzinātāju Baibu Meļķi, kuri kopā ar mums izzināja vēsturi, kā arī fotogrāfiem Spodrai un Voldim Purviņiem.
STĀSTNIEKI. Pie Brants dzimtas nama Mazsalacā. Spodras Purviņas foto
Pilno versiju par maksu ir iespējams aplūkot adresē www.news.lv