Mazākzināmais mākslinieks Alfrēds Turauskis

- 18.Jūnijs, 2020
Pilsētās un novados
Laikrakstā

Gatavojoties Mazsalacas pilsētas svētku ietvaros plānotajai izstādes «Mūsu ievērojamākie novadnieki» otrajai daļai, šoreiz izlēmām īpašu uzmanību pievērst Mazsalacas novada māksliniekiem, ne tikai šeit dzimušajiem, bet arī tiem, kuri šeit kādu laiku dzīvojuši vai uzturējušies. 

Lai apzinātu šos cilvēkus, pagājušā gada rudenī bibliotēkā tika rīkoti «Mākslinieku stāsti». Uzklausot klātesošo mazsalaciešu atmiņu stāstus par šeit dzīvojušiem māksliniekiem, pirmo reizi uzzinājām par mākslinieku Alfrēdu Turauski, kurš mūža pēdējos gadus pavadījis Mazsalacā. Apkopojot un pētot materiālus par viņu, izrādās, ka informācija par šo mākslinieku un viņa darbību ir ļoti skopa – izņemot 20. g. beigu un 30. g. sākuma avīžrakstus datu bāzē periodika.lv un Elgas atmiņu stāstu, neko daudz neizdevās atrast. Arī lielākā daļa viņa gleznu laika gaitā pazudušas vai arī nav informācijas par to atrašanās vietu, tādēļ ļoti novērtēsim, ja, izlasot šo rakstu, atsauksies kāds, kuram mājās ir A. Turauska gleznas vai arī ir zināma kāda cita informācija par šo mākslinieku. Šeit liels paldies Jeru pagasta bibliotēkas vadītājai Dzintrai Vendei, kura mums atsūtīja foto no grāmatas «Rūjienas vidusskolai – 75», kurā redzams A. Turauskis ar saviem audzēkņiem!

Mākslinieks, gleznotājs Jānis Alfrēds Turauskis (30.03.1880. – 14.02.1971.)

Dzimis Nītaurē zemnieku ģimenē. No 1900. gada līdz 1905. gadam mācījies Blūma mākslas privātskolā (Venjamiņa Blūma Rīgas zīmēšanas un gleznošanas skola) Rīgā. Tad aizceļojis uz Vāciju, kur no 1905. gada līdz 1908. gadam mācījies Berlīnes mākslas amatniecības skolā, bet no 1908. gada līdz 1910. gadam studējis Štutgartes Mākslas akadēmijā. Slimības dēļ spiests studijas pārtraukt, un vēlāk savas zināšanas papildinājis, ceļojot pa Eiropu.


Pilno versiju par maksu ir iespējams aplūkot adresē www.news.lv

Komentāri
Pievienot komentāru