LAIKI BIJA: Buru lidotāji Valmierā

- 19.Oktobris, 2019
Pilsētās un novados
Laikrakstā

Brīvās Latvijas laikā 30. gadu otrajā pusē valstī bija novērojams aviācijas bums. Arī Valmierā ap šo laiku darbojās pat divas organizācijas. Ne visi varēja atļauties lidot ar motorlidmašīnām, tāpēc īpašu popularitāti izpelnījās planieri, ar tiem lidoja tajā laikā sauktie buru lidotāji.

Vanagi paceļas gaisā

Valmierā buru lidmašīnu pirmsākumi meklējami 1938. gadā, kad šefību pār valstī tik ļoti populāro nodarbi uzņēmās Latvijas vanagu Valmieras nodaļa. Viens no šīs kustības aizsācējiem un kvēlākajiem entuziastiem bija Vilis Motmillers. Lūk viņa atmiņas trimdas laikrakstā «Austrālijas Latvietis» 1981. gada 7. augusta numurā:

«lerosinātājs nodibināt buru lidotāju kopu Valmierā bija Latvijas vanagu Valmieras nodaļas valdes loceklis R. Mūrnieks (1938. g.). Pirmo ziedojumu — 10 latus — planiera būvei deva Valmieras pilsētas slimnīcas direktors Dr. K. Ziediņš. Valmierieši sirsnīgi atbalstīja ar ziedojumiem Latvijas vanagu nodaļas pasākto nodomu — uzbūvēt planieri. Ziedoja pat skolnieki viena lata apmērā. No šī niecīgā sākuma ātri izveidojās Latvijas vanagu buru lidotāju kopa, kas savu pirmo uzbūvēto planieri nosauca par «Latvijas vanagu». Sadarbībā ar Latvijas aerokluba Valmieras nodaļu uzbūvēja otru planieri, kam deva vārdu «Valmierietis». Trešo planieri iegādājās Latvijas aeroklubs, jo kopa bija ļoti rosīga. Lidapmācītājs bija aviācijas pulka motorists, šo rindu rakstītājs. 1940. gadā aeroklubs Valmierā saka lidotāju skolu ar vienu motorlidmašīnu. Lidinstruktors-apmācītājs bija vltn. Rudzītis, šo Latvijas vanagu interesanto pasākumu pārtrauca krievu okupācija 1940. gada 17. jūnijā. Karam sākoties viss pārvērtās pelnos — angārs, trīs planieri un motorlidmašīna «Kods». Buru lidkopa un viss pārējais, kas ar to bija saistīts, bija pēdējais un nopietnākais sasniegums, ko paveica Latvijas vanagu organizācija. Tās sākums un arī beigas bija Valmierā. Valmieras puikas arvien bijuši uzņēmīgi, kā to dokumentējis Pavils Rozītis savā romānā «Valmieras puikas». No pieminētās buru lidotāju kopas zināmi tikai 3 dalībnieki brīvajā pasaulē — divi Austrālijā un viens Kanādā.»

LATVIJAS VANAGU VALMIERAS NODAĻAS BURU LIDOTĀJI pie planiera «Valmierietis» 1939. gadā. No kreisās: R. Šķobe, H. Ungurs, V. Motmillers un J. Puķīte. Planiera būvei naudu deva Latvijas aeroklubs, bet būvdarbus veica Latvijas vanagu Valmieras nodaļas biedri.


Pilno versiju par maksu ir iespējams aplūkot adresē www.news.lv

Komentāri
Pievienot komentāru