Katras tautas lielākais dārgums ir tās valoda (J.Endzelīns)

- 15.Februāris, 2023
Valmierietis
Laikrakstā

Jānis Endzelīns — profesors, zinātnieks, valodnieks, mūsu valodas kārtotājs, pētnieks, mūsu valodas domātājs, kas vienmēr centies atklāt un saprast katra vārda nozīmi. Pēc dažām dienām, 22. februārī,  būs izcilā  valodnieka 150. dzimšanas diena, kas iekļauta UNESCO svinamo dienu kalendārā.

Valodnieks dzimis Kauguru pagasta «Mičkēnos», un viņa pirmie skolas gadi (1881 — 1884) saistīti ar Kauguru pagasta skolu. Viņš  mācījies uzcītīgi un bijis labākais skolnieks klasē. Viena no mūsu skolas absolventēm, Endzelīna skolniece Rasma Grīsle, arī valodniece, grāmatā «Spēkildze» raksta: «Vecāku mājā valdošais darba tikums un ārējā vienkāršība nākamajam zinātniekam ieaudzina nelokāmu raksturu, patiesīgumu,  dziļu godīgumu un darba mīlestību.» Šī grāmata, Rasmas Grīsles dāvāta, ir pieejama skolēniem un darbiniekiem. Jau 60 gadus mūsu Kauguru pamatskola nosaukta dižā valodnieka vārdā. Atverot skolas durvis, redzams, ka pirmā stāva vestibila sienu rotā Jāņa Endzelīna vārdi: «Katras tautas lielākais dārgums ir tās valoda».

Skolas foajē var ieraudzīt mākslinieka Jāņa Anmaņa gleznu, kurā attēlots Jānis Endzelīns studiju gados. Skolēniem ir pieejama Domu grāmata, kurā ietverta informācija par valodnieka dzīves spilgtākajām lappusēm.

RUNĀJAM LATVIEŠU VALODĀ. Kauguru skolēni ar savām ilustrācijām Jāņa Endzelīna 150. jubilejas kalendāram: Mārtiņš Lāma no 3., Paula Plužmo no 6., Robina Zute no 9.b, Justīne Zute no 5. un Gabriela Vaska no 2. klases.  Ineses Ločmeles foto


Pilno versiju par maksu ir iespējams aplūkot adresē www.news.lv

Komentāri
Pievienot komentāru