Kāpēc jāšķiro BIO atkritumi?

30.Aprīlis, 2024
Uzņemējdarbība
Laikrakstā

Ieviešot kaut ko jaunu, sākotnējās neskaidrības un jautājumi ir neizbēgami. No šā gada sākuma bieži saņemam jautājumu: Kāpēc man jāšķiro bioloģiskie atkritumi, kāds man no tā labums? Atbilde ir vienkārša, taču tās nozīme ir dziļa un daudzpusīga. Bioloģisko atkritumu šķirošana sniedz ieguvumus katram individuāli, kā arī sabiedrībai un planētai kopumā. Saprotot, ka motivācijas meklējumi var būt grūti, piedāvājam vairākus pamatojumus, kāpēc šis solis ir svarīgs.

Slinkais maksā un maksās vairāk

Pašlaik bioloģisko atkritumu izvešanas tarifs ir par 40% zemāks nekā nešķirotiem sadzīves atkritumiem. Statistika liecina, ka līdz 40% no sadzīves atkritumu apjoma veido bioloģiskie atkritumi. Ieviešot brūno atkritumu konteineru, kopējais radītais sadzīves atkritumu apjoms samazinās, tos var izvest retāk. Tad radīsies arī ietaupījums.

Maksa par nešķirotajiem atkritumiem nākotnē tikai palielināsies, jo pieaugs gan dabas resursu nodoklis, gan atkritumu apsaimniekotāji investēs līdzekļus, lai radītu ērtāku un pieejamāku infrastruktūru tiem, kas šķiro atkritumus, kas izturas atbildīgi. Kādam ir jānodrošina atkritumu šķirošana. Ja to neizdarām savās mājās, ir jāmaksā par pakalpojumu.

Pienākumu iesaistīties šķirošanas sistēmā nosaka pašvaldību saistošie noteikumi

ZAAO darbības reģiona pašvaldības savos saistošajos noteikumos ir noteikušas teritorijas, kurās BIO atkritumu šķirošana ir obligāta. ZAAO darbības teritorijā pakalpojums ir obligāts daudzdzīvokļu māju iedzīvotājiem un uzņēmumiem pašvaldību saistošajos noteikumos noteiktajās teritorijās. Arī Valmieras novadā – Valmierā, Rūjienā, Valmiermuižā, Sedā, Mazsalacā, Strenčos, Kaugurmuižā, Kocēnos, Brandeļos, Skaņkalnē un Naukšēnos.

Privātmāju īpašniekiem ir iespēja izvēlēties izmantot BIO atkritumu konteineru vai pašiem īstenot kompostēšanu sava īpašuma teritorijā. Ja izvēle ir par labu kompostēšanai, par savu lēmumu jāinformē ZAAO, kas veido un uztur mājkompostētāju reģistru.

Uzņēmumiem dalītā vākšana ir obligāta, ja radītais bioloģisko atkritumu apjoms ir lielāks par 80 litriem nedēļā.

Ja nav noslēgts līgums, var tikt piemērots naudas sods par saistošo noteikumu neievērošanu, neiesaistīšanos pašvaldības organizētajā sadzīves atkritumu apsaimniekošanas sistēmā. Soda apmēru nosaka Atkritumu apsaimniekošanas likuma 43. pants – fiziskajām personām tas var būt no 50 līdz 750 eiro, bet juridiskajām personām – no 250 līdz 1500 eiro.

ZAAO


Pilno versiju par maksu ir iespējams aplūkot adresē www.news.lv

Komentāri
Pievienot komentāru