Kā palīdzēt, ja bērns kautrējas publiski uzstāties

- 9.Novembris, 2022
Sabiedrība
Laikrakstā

Strauji tuvojas valsts svētki, kad skolās un bērnudārzos nereti tiek rīkoti pasākumi ar audzēkņu piedalīšanos. Pēc tam pavisam drīz jau Ziemassvētki ar tiem piederīgo dzejoļu skaitīšanu. Bet ko iesākt, ja bērns baidās uzstāties? Ieteikumos dalās Rimi Bērniem labsajūtas eksperte, ārste psihoterapeite Laura Valaine.

Ja bērns izjūt satraukumu, uzstājoties publikas priekšā, lasot tekstu klasei, ienākot telpā, kurā atrodas daudz cilvēku, to sauc par sociālo trauksmi. Tās pamatā ir negatīvs pareģojums par nākotni – notiks kaut kas slikts, stāsta Laura Valaine. 

Trauksmei raksturīga izvairīšanās uzvedība, un bērns var pat paziņot, ka vispār nekāps uz skatuves. «Ja cilvēkam ir bail uzstāties, tas nozīmē, ka viņam šķiet – notiks kaut kas nepatīkams vai slikts, un varbūt šāda pieredze jau bijusi,» norāda Rimi Bērniem eksperte. 

Kāpēc rodas bailes uzstāties?

Visbiežāk bērni pirms uzstāšanās izjūt sociālo trauksmi, jo viņiem ir bail:

* pievilt kādu sev tuvu cilvēku vai skolotāju;

* piedzīvot izgāšanos, kaunu, atraidījumu, nosodījumu; 

* dzirdēt kritiku, izsmiešanu.

Ja vecāki pamana, ka bērnam ir šādas bailes, problēmu nevajadzētu mazināt, lietojot tādas frāzes kā «Nav, par ko satraukties – tas ir tikai dzejolis!» vai nodarboties ar salīdzināšanu, norādot: «Paskaties, visi var – kāpēc tu nevari?!» Tā vietā būtu nepieciešams noskaidrot, kas tieši sociālo trauksmi rada.  


Pilno versiju par maksu ir iespējams aplūkot adresē www.news.lv

Komentāri
Pievienot komentāru