Jautājumi bez atbildēm
Izvērtēšanai Saeimā nodots arī kāds pavisam jauns likumprojekts — par diasporu.
Konsultējoties ar pašu diasporu, izstrādātajā likumprojektā būs atrunāts, kā stiprināt aizbraukušo saites ar Latviju un kā palīdzēt tiem, kuri nolēmuši atgriezties.
Tā kā ar mani par šo jautājumu neviens konsultējies nav — atļaušos izpausties zemāk redzamajā formā:
1) Kāpēc konsultējas ar diasporu, bet ne mani vai kādu citu Latvijas iedzīvotāju (ar līdzīgiem uzskatiem kā man)?
Tā kā es dzīvoju Latvijā, mans viedoklis nav svarīgs, es esmu mazvērtīgāks cilvēkresurss šai valstij, man ir tikai tiesības šo pasākumu caur nodokļiem apmaksāt — nenosakot tiesības, ko pieprasīt? Kāds būtu pamatojums? (Jā, to, ka mans viedoklis ir kaitniecisks un esmu valsts ienaidnieks — zinu, bet iekšēji nepieņemu!)
2) Tiks palīdzēts ar latviešu valodas apguvi.
Valsts, Es un vēl ~1,9 milj. Latvijā dzīvojošo ir atbildīgi par to, ka lojālie, atbildīgie, izglītotie diasporas pārstāvji savām atvasēm nav iemācījuši savu dzimto valodu vai — vēl progresīvāk — paši to jau ir aizmirsuši un jāsāk apgūt no jauna? Mums (valstij) šī kļūda ir jāizpērk ar sviedriem un naudu (nodokļiem)? Man savulaik (2002. gadā) kā zinības slikti apgūstošam indivīdam (taču izglītību alkstošam) — RTU maģistra programmu piedāvāja apgūt par 3000 Ls/gadā, un pieļauju, ka maksas programmas pastāv arī šobrīd. Vai šeit būtu saskatāmas vienlīdzīgas attieksmes un iespējas?
3) Tiks palīdzēts ar darba atrašanu.
Pēkšņi Latvijā ir beigušās darba vakances par ~400 Eur/ mēnesī uz rokas? Viņi vairs nemāk lasīt latviešu valodā — pat Facebook ir sadaļas ar darba sludinājumiem? Kāds būtu iemesls? Kurš konkrēti un kā palīdz 8% Latvijā esošu bezdarbnieku — ak jā, mēs esam nespējīgi, nevērtīgi, slinki utt.
4) Izveidots mehānisms, ka ārvalstīs strādājošie varētu uz gadu iesaistīties un strādāt valsts pārvaldē.
Tātad — samazinot valsts pārvaldē strādājošo skaitu par 6%, cietējs būs Latvijā dzīvojošais, jo tiks atlaists un viņa vietā uz gadu tiks pieņemts diasporas pārstāvis ar garantētiem viena gada iztikas līdzekļiem? Vai tomēr nodokļu maksātājiem būs jāuztur mākslīgi uzaudzētais ierēdņu skaits?
5) Nodrošināt atbalstu ārvalstīs dzīvojošo latviešu dalībai vēlēšanās.
Lūdzu, diasporas pārstāvji, — ir vēstniecības, ejiet un balsojiet, neviens to prieku nevar liegt! Vēlaties papildu iecirkņus — paši ar maksājiet, kāpēc par to būtu jāmaksā man (mums)? Nez kādēļ man dalība vēlēšanās ir pilsoņa pienākums, bet, redz, tur tas izpaužas kā labas gribas žests, kas būtu veicināms un stimulējams?
Tas tā — manas pārdomas un jautājumi, uz kuriem tā īsti atbildes rast neizdodas.
Pilno versiju par maksu ir iespējams aplūkot adresē www.news.lv