Jaunuzņēmumu attīstībai Latvijā ir milzīgs potenciāls

15.Maijs, 2023
Apmaksātā publikācija
Laikrakstā

Augstas pievienotās vērtības uzņēmējdarbība un tehnoloģiju inovācijas nenoliedzami ir vērtīga eksporta prece ikvienai valstij. Globālās digitalizācijas laikā valsts kopējās konkurētspējas vairošanā arvien lielāka loma un nozīme ir tieši jaunuzņēmumiem un tehnoloģiju biznesam. Kristofs Blaus, veselības tehnoloģiju jaunuzņēmuma Nutrameg, organizācijas ManaBalss.lv un kustības Uzņēmēji Mieram līdzdibinātājs jaunudzņēmumu vides attīstībai Latvijā saredz milzu potenciālu, taču vienlaikus norāda, ka straujākai izaugsmei nepieciešama augstas klases tehnoloģiju uzņēmēju skola.

“Lai kļūtu par vienradžu līderi, sākumā – kaut vai tikai Baltijā, Latvijā pamatīgi jāmaina domāšana un jāpārvirza prioritātes. Mums nav cita ceļa kā gudra ekonomika, un jaunuzņēmumi ir gudras ekonomikas esence, kas Latvijai var atnest daudz naudas,” savu pārliecību pauž Kristofs Blaus.

Vienlaikus viņš izceļ kādu svarīgu faktoru, kas radītu iespējas efektīvāk izmantot potenciālu, ko rada jaunuzņēmumu un tehnoloģiju bizness – šīm nozarēm atbilstošu zināšanu attīstība. “Tās ir dažādas zināšanas – par produktu vadību, tehnoloģijām, datu analītiku, digitālo mārketingu. Tie cilvēki, kuri Skype padarīja par globālu veiksmes stāstu, zina, kā šos panākumus atkārtot, tāpēc nākamās veiksmīgās idejas aug arvien ātrāk,” skaidro Kristofs Blaus.

Programmēt jāmācās tāpat kā lasīt un rakstīt

Kā visvairāk nepieciešamās prasmes cilvēkresursu attīstībai Kristofs Blaus min programmēšanu. Kristofs tic, ka jebkurš pamatskolas absolvents, apgūstot pareizās programmēšanas prasmes, var iegūt labi apmaksātu darbu starptautiskos uzņēmumos.

Programmēšana palīdz domāt un risināt problēmas sistēmiski un mērogojami, nevis tērēt laiku uz īstermiņa un vienas reizes risinājumiem. Pirmajās klasēs bērni varētu mācīties ar spēļu, klucīšu palīdzību, vecākās klasēs bērni varētu programmēt datorspēles. Pabeidzot pamatskolu, bērniem būtu deviņu gadu programmēšanas pieredze, kas būtu unikāla parādība.

Kristofs Blaus: sabiedrības izaugsmē būtiska loma ir tehnoloģiju prasmēm

Kristofs Blaus ir pārliecināts, ka sabiedrības prasības pret izglītību un tās kvalitāti strauji pieaugs, ja Latvijā sešpadsmitgadnieki būs spējīgi piedalīties globālajā darba tirgū, un būs nepieciešami spēcīgi argumenti, lai viņus pārliecinātu turpināt mācības. Jaunie cilvēki spēs nopelnīt ar savām prasmēm un kļūt patstāvīgāki. Tomēr tas nebūs vienīgais ieguvums.

Kaut arī jaunuzņēmumu galvenais mērķis ir bizness un peļņa, ne vienmēr tas, kas ir ieguvums visai sabiedrībai, nes naudu tā radītājiem. “Bezpeļņas iniciatīvu platforma ManaBalss.lv bija tipisks nekomerciāls start-up: mēs darījām to, ko neviens iepriekš nebija darījis, ieviešot digitālu risinājumu, kas aizstāja piketus, referendumus un citus novecojušus formātus.” 

Kā vēl vienu lielisku piemēru var minēt kustību Uzņēmēji Mieram, kuru aizsāka domubiedri no četriem digitāliem uzņēmumiem – Nutrameg, Mintos, Twino un Draugiem Grupa. Apvienojot ātrumu, ar kādu šie uzņēmumi strādā ikdienā, un skaidrību un precizitāti, ko izmanto tehnoloģiju vidē, kopā bija iespējams radīt veiksmīgu sistēmu Latvijas uzņēmēju atbalsta nodrošināšanai Ukrainai.

Lai veicinātu Latvijas jaunuzņēmumu konkurētspēju un dotu savu ieguldīju mūsdienīgas tehnoloģiju izglītības attīstībai Latvijā, Kristofs Blaus kopā ar domubiedriem Annu Adersoni (Riga TechGirls), Andri K. Bērziņu (Change Ventures, TechHub Riga), Jāni Berdiganu (Printify), kiberdrošības eksperti Ievu Ilvesu u. c. dibina Latvijas Tehnoloģiju izglītības fondu ar mērķi veidot Tehnoloģiju izglītības skolu. Plānots, ka, īstenojot pasaulē zināmas tehnoloģiju izglītības programma, ik gadu būtu iespēja sagatavot 150-200 speciālistus.

Foto: Headway/Unsplash


Pilno versiju par maksu ir iespējams aplūkot adresē www.news.lv

Komentāri
Pievienot komentāru