Jauniešu zibakcijā stāda augus Ģīmes dabas takā

31.Maijs, 2019
Pilsētās un novados
Laikrakstā

Aktualizējot bioloģiskās daudzveidības saglabāšanas nepieciešamību, vakar notika Valmieras pilsētas pašvaldības un Ekoskolas – privātās pamatskolas «ZAĻĀ SKOLA» kopīgi organizēta savvaļas ārstniecības augu stādīšanas zibakcija Ģīmes dabas takā Valmierā, informē Līga Bieziņa Valmieras pilsētas pašvaldībā.

Ārstniecības augu stādīšanas zibakcija bija vienlaikus skolēnu ieguldījums Ģīmes dabas takas pilnveidošanā un bioloģijas un veselības mācību stunda, apgūstot dažādus savvaļā sastopamos ārstniecības augus un to lietojumu.

Ģīmes dabas takas dažādošana ar savvaļas ārstniecības augiem ir dabas daudzveidības saglabāšanas iniciatīva. Gan augu, gan dzīvnieku bioloģiskā daudzveidība patlaban pasaulē ir ļoti apdraudēta. 6. maijā Parīzē tika publiskots «Globālais bioloģiskās daudzveidības un ekosistēmu pakalpojumu novērtējuma ziņojums», kas parāda, ka apmēram vienam miljonam dzīvnieku un augu sugu draud izmiršana. Daudzām sugām izmiršana draud jau tuvākajās desmitgadēs. Ziņojuma autori uzsver, ka šāds sugu izmiršanas temps cilvēces vēsturē nekad nav pieredzēts, apdraudot arī cilvēces pastāvēšanas nākotni. Novērtējums ietver arī galveno dabas pārmaiņu cēloņu analīzi, sarindojot tos pēc ietekmes. Kā galvenie dabas pārmaiņu vaininieki minēti: pārmaiņas sauszemes un jūru izmantošanā; dzīvo organismu tieša izmantošana; klimata pārmaiņas; piesārņojums un invazīvās sugas.

Arī Latvijas Dabas aizsardzības pārvaldes 2018. gada Latvijas dabas skaitīšanas projekta laikā apkopotie dati liecina, ka no pērn apsekotajām pļavām bioloģiski vērtīgas ir tikai 17%. Dabas skaitīšanas projekta vadītāja Irisa Mukāne uzsvēra, ka dabas mainība norit tepat līdzās: «Jau divu sezonu dabas skaitīšanas dati liecina, ka no agrāk zināmajām bioloģiski vērtīgajām pļavām Latvijā sastopama vairs tikai viena sestā daļa. Pēdējo 50 gadu laikā vērtīgo zālāju platības ir būtiski sarukušas, jo zālāji ir teju vienīgā biotopu grupa, kas bez cilvēka līdzdalības nevar pastāvēt. Nav runa par mauriņu vai zāles stiebru izzušanu, bet gan par bioloģiski vērtīgo zālāju platībām, kurās mazinās krāšņās puķes vainagiem, ārstnieciskie augi tējām, arī apputeksnētāji un cita dzīvā daba. Ir apdraudēts nozīmīgs posms dabiskajā dzīvības ķēdē, ko veicina cilvēka darbība vai, tieši pretēji, bezdarbība. Un pastāv iespēja zaudēt šo biotopu grupu pavisam!»

Interaktīvā Ģīmes dabas taka ir vides izglītības infrastruktūras objekts, kas veidots daudzveidīgai vides un dabas izziņas veicināšanai. To iespējams izmantot kā interaktīvu mācību klasi dabas zinību tēmu apguvei. Takas objekti sadalīti vairākās tēmās. Daļa no tām ir saistīta ar augu daudzveidību dažādās dzīvotnēs.

Privātās pamatskolas «ZAĻĀ SKOLA» jauniešu un Valmieras pilsētas pašvaldības kopīgi organizētā zibakcija ir Eiropas Ilgtspējīgas attīstības nedēļas aktivitāte Valmierā, kas ik gadu Eiropā tiek atzīmēta no 30. maija līdz 5. jūnijam un kuras mērķis ir popularizēt uz ilgtspējīgu attīstību vērstas aktivitātes. 2015. gadā pasaules valstu līderi vienojās par 17 ilgtspējīgas attīstības mērķiem labākai pasaulei līdz 2030. gadam. Mērķi paredz gan nabadzības un nevienlīdzības izskaušanu, gan klimata pārmaiņu novēršanu. Savvaļas ārstniecības augu stādīšanas zibakcija atbilst ilgtspējīgas attīstības 15. mērķim «Dzīvība uz zemes», pievēršot uzmanību dabisko dzīvotņu atjaunošanas nepieciešamībai.

«ZAĻĀS SKOLAS» audzēkņi līdzās skolotājām Ievai Mangulei un Līvai Hasani zibakcijas laikā stāda augus Ģīmes dabas takā. Jāņa Līgata foto


Pilno versiju par maksu ir iespējams aplūkot adresē www.news.lv

Komentāri
Pievienot komentāru