Jaunākais par barības vada dilatāciju suņiem

Slimība neatkāpjas, aizvien tiek reģistrēti jauni gadījumi,  aprīlī vien jau 9, no kuriem 4 ļaunā diagnoze apstiprināta rentgenoloģiski. No š.g. 1.  janvāra reģistrēti jau vairāk nekā 50 saslimšanas gadījumu, no kuriem 12 suņi miruši. Kopumā pēdējo divu gadu laikā saslimušo skaits sasniedz vairāk nekā 200, kas ir netipiski liels skaits. Saskaņā ar Pasaules Dzīvnieku veselības organizācijas dokumentiem tas uzskatāms par slimības uzliesmojumu, nevis «atsevišķiem saslimšanas gadījumiem», kā to mēģina interpretēt atbildīgā Zemkopības ministrija.

Prasība pēc būtības mainīt pētījuma nosaukumu ir viens no punktiem, kura dēļ pētnieku grupa, kas iesaistīta bīstamās slimības izpētē, nepiekrita tālākai sadarbībai ar Zemkopības ministriju un zinātnisko institūtu Bior. Pētnieki nepiekāpsies spiedienam mazināt slimības bīstamības atspoguļošanu sabiedrībā, jo ziņas par jauniem saslimšanas gadījumiem tiek saņemtas praktiski katru dienu. Slimības uzliesmojums ir tikai Latvijā. Citās valstīs slimība ir apmēram tādā pašā līmenī, kādā tā bija Latvijā līdz 2014. gadam.

Slimības uzliesmojuma, nevis «atsevišķu gadījumu» esamību pierāda gan saslimušo suņu ar uzstādītu precīzu diagnozi neparasti lielais skaits, gan fakts, ka visi līdz šim pētītie barības vada dilatācijas gadījumi ir bijuši negaidīti, to parādīšanās nav bijusi prognozējama. Šī situācija atbilst starptautiski vispārpieņemtai slimības uzliesmojuma definīcijai. Gadījumos, kad slimībai saskatāma saistība ar barību, to mēdz dēvēt arī par foodborn outbreak jeb barības izcelsmes uzliesmojumu.


Pilno versiju par maksu ir iespējams aplūkot adresē www.news.lv

Komentāri
Pievienot komentāru