Digitālās rehabilitācijas programma insultu pārcietušajiem

- 27.Augusts, 2021
Veselība un labklājība
Laikrakstā

Insults ir vispārināts jēdziens, ar ko apzīmē akūtu smadzeņu asinsrites traucējumu klīnisko sindromu, kam raksturīgi fokāli jeb perēkļveida smadzeņu funkcijas traucējumi, kas ilgst ilgāk par 24 stundām vai izraisa nāvi. 

Ar insultu lielākā daļa sabiedrības saprot kaut ko briesmīgu, kas skar tikai gados vecus cilvēkus: gan jau man vai radiniekiem nekad negadīsies. Bet diemžēl var gadīties jebkuram un nereti arī gados jauniem cilvēkiem. Rehabilitācija, ja tā ir iespējama, insulta pacientiem Latvijā izvēršas par dārgu procesu, kas bieži vien tiek īstenots ar novēlošanos. Lai to risinātu, izmantojot digitālās tehnoloģijas, veselības aprūpes inovāciju attīstītājs Kristaps Krafte apvienoja spēkus ar neiroķirurgu Jāni Šlēziņu, radot lietotni «Vigo». Tās mērķis – būt par visaptverošu un efektīvu palīgu insultu pārcietušo rehabilitācijā. Liesma sazinājās ar KRISTAPU KRAFTI.

Kad un kā radās ideja, ka ir jāpalīdz insultu pārcietušajiem?

Es nāku no Cēsīm, bet pēc ģimnāzijas beigšanas negribēju palikt nenoliedzami skaistajā, taču mazajā Vidzemes pilsētā. Gribēju iepazīt pasauli, tāpēc devos mācīties uz ārzemēm – Dāniju, Ķīnu un Nīderlandi. Maģistra programmā studēju Inovācijas veselības nozarē Kopenhāgenas Universitātē, Kopenhāgenas biznesa skolā un Roterdamas veselības politikas un vadības skolā. Šī programma ir viena no labākajām šāda veida programmām pasaulē, kas apvieno medicīnas studijas ar biznesa un inovāciju studijām. Tā kā man nebija daudz iepriekšējas pieredzes medicīnā, paralēli studijām divus gadus izlēmu pētīt insulta ārstēšanu un ārstēšanas organizāciju Stradiņa slimnīcā Rīgā un Bispebjerg slimnīcā Kopenhāgenā.

VIGO HEALTH UZŅĒMUMA VADĪTĀJI. No kreisās: Kristaps Krafte un Jānis Šlēziņš. Foto no Kristapa personīgā arhīva


Pilno versiju par maksu ir iespējams aplūkot adresē www.news.lv

Komentāri
Pievienot komentāru