Deju kolektīvam Pastalnieki — 35

- 22.Novembris, 2016
Kultūra un izklaide
Laikrakstā

3. decembra pēcpusdienā uz 35 gadu jubilejas koncertu Sirds zin’ Valmieras Kultūras centrā visus bijušos dejotājus un vadītājus, draugus un atbalstītājus, kā arī tautas dejas mīļotājus ielūdz vidējās paaudzes deju kolektīvs (VPDK) Pastalnieki.

Deju kopa Pastalnieki izveidota 1981. gada 13. oktobrī. Pastalnieku bijusī dejotāja Anita Vīksna atceras, ka 70. gados Latvijā bijuši tikai daži vidējās paaudzes deju kolektīvi, turklāt Valmierā šāda kolektīva vēl nav bijis, tādēļ bijušie TDA Gauja dejotāji uzsākuši sarunas ar toreizējo TDA Gauja vadītāju Vairu Dunduri par vēlmi veidot savu kolektīvu. Iecere piepildījās — 1981. gadā tika izveidots kolektīvs Pastalnieki un tā vadību uzņēmās pati Vaira Dundure. Toreiz Pastalnieki darbojās divu iestāžu — Lauktehnikas un toreizējā Valmieras Kultūras nama — paspārnē. «Kā mēs paši toreiz smējāmies: mums māte bija kultūras nams, bet tēvs — Lauktehnika. Pirmajā sezonā mūsu kolektīva galvenais uzdevums bija sagatavot repertuāru un piedalīties lauksaimniecības kolektīvu skatē. Zonālā skate notika Priekuļos. Mēs dejojām Svinīgo soli un Piebaldzēnus un... ieguvām 1. vietu! Bija jāpiedalās arī republikas skatē, kas notika Salaspilī, arī tajā kolektīvs ieguva 1. vietu un naudas prēmiju. Par nopelnīto balvu 1982. gada vasarā devāmies atpūtas braucienā uz Ukrainu līdz Gelendžikai pie Melnās jūras,» rakstīts Anitas Vīksnas piezīmēs. Tas bijis skaists, piedzīvojumiem un informācijas bagāts atpūtas brauciens, kas nostiprināja kolektīvu un pārliecību, ka Pastalnieki grib turpināt darboties.

Savu nosaukumu kolektīvs izvēlējās tikai tad, kad bija jādodas uz Dziesmu un Deju svētkiem. «Vaira kādā mēģinājumā teica, ka kolektīvam ir pienācis laiks dot savu nosaukumu. Atceros, ka mēs visi uz lapiņām rakstījām savus ierosinājumus kolektīva nosaukumam. Tur bija gan asprātīgi, gan kuriozi, gan, protams, arī nopietni ieteikumi. Beigās palikām pie latviska un tautiska nosaukuma — Pastalnieki,» par nosaukuma izvēli saka Anita Vīksna.

Pastalnieki piedalījušies gan Dziesmu un Deju svētkos, Rīgai 800, kā arī regulāri koncertē Latvijā un ārpus valsts robežām — Austrijā, Holandē, Ungārijā, Slovākijā, Čehijā, Turcijā, Lietuvā un Igaunijā. Aktīvākā koncertsezona ir bijusi 2006./2007. gadā, kad Pastalnieki sezonas laikā piedalījās 16 koncertos un svinēja 25 gadu jubileju. Kolektīvam izveidojusies ikgadēja tradīcija — sadancošanās koncerts «Ielūdz Pastalnieki», kas šogad norisinājās 15. reizi. Kolektīva apkopotā informācija liecina, ka koncertos «Ielūdz Pastalnieki» kopā piedalījušies gandrīz 3000 dalībnieku, pārstāvot 51 kolektīvu.

Kolektīvam 35 gadu radošās darbības laikā bijuši septiņi vadītāji: kolektīva dibinātāja un pirmā vadītāja Vaira Dundure, tad neilgu laiku kolektīva vadību uzņēmās Normunds Alksnis, kurš tālāk šo atbildīgo pienākumu nodeva Ričardam Ķirpim. No 2000. līdz 2010. gadam kolektīva priekšgalā bija  Sandra Degle, kuras darbības laikā vienu sezonu kolektīvu vadīja Jānis Kalnačs, savukārt no 2010. gada ar dejotājiem strādā divi jauni, enerģiski vadītāji — Arita Aldiņa-Psjuka un Jānis Psjuks.

Savā mākslinieciskajā darbībā kolektīvs ir ne tikai labi startējis dažādās skatēs un konkursos, bet ir iestudēti arī vairāki horeogrāfiski uzvedumi — Tirgus kliņģeris, Krogū ielūdz Pastalnieki, Saulgriežu mistērijas un Laikmetu griežos. Pēdējā laikā visemocionālākais piedzīvojums bijusi dalība A. Daņiļeviča uzvedumā No zobena saule lēca, kas notika Dikļu estrādē. Šīs emocijas Pastalnieki skatītājiem centīsies nodot arī jubilejas koncertā ar īpaši gatavotu pārsteigumu.

VPDK Pastalnieki pateicas visiem — gan uzņēmumiem, gan privātpersonām, kuri snieguši atbalstu kolektīva darbības laikā. Īpaša pateicība par ilggadēju atbalstu Valmieras Kultūras centram un Valmieras pilsētas pašvaldībai.

PASTALNIEKI. Publicitātes foto


Pilno versiju par maksu ir iespējams aplūkot adresē www.news.lv

Komentāri
Pievienot komentāru