Darbs, kas vainagojas ar braucienu uz sapņu zemi
Vidzemes Augstskolā ik gadu Tūrisma un atpūtas studiju virziena studenti apgūst ķīniešu valodu, taču ne katru gadu ViA studenti piedalās sacensībās, kur izcīna iespēju braukt apskatīt Ķīnu, kā arī papildināt savas zināšanas. Šogad zināšanas un veiksme palīdzēja Linardam Kluinim un Annijai Pabrikai, kas, piedaloties sacensībās «Chinese Bridge» (tulk. Ķīnas tilts), ieguva 3. vietu.
Par sacensībām un iespējām, ko sniedza godalgotā vieta, stāsta ANNIJA PABRIKA, studiju programmas «Tūrisma organizācija un vadība» studente.
Pastāsti, lūdzu, vairāk par sacensībām «Ķīnas tilts» un kā izdomāji tām pieteikties?
Annija: «Ķīnas tilta» ķīniešu valodas sacensības šogad Latvijā norisinājās jau piecpadsmito reizi. Šajās sacensībās dalībnieki seko noteikumiem, kurus parasti izskaidro ķīniešu valodas pasniedzēji. Kopumā piedalās trīs grupas: skolēni no pamatskolas, koledžas studenti un augstskolas studenti, bet, protams, piedalīties var ikviens, kurš vēlas pierādīt savas zināšanas un izaicināt sevi. Katra grupa ir sadalītas vēl sīkākās «divīzijās», katrai no tām ir savs priekšnesuma ilgums un noteikumi. Pamatā šīm sacensībām katrs dalībnieks sagatavo runu par noteiktu tēmu, šogad tēma bija «My Chinese Dream» (tulk. Mans Ķīnas sapnis), un ar ķīniešu valodu vai kultūru saistītu priekšnesumu: dziesma, deja, ēdiens, Chinese papper cutting, zīmēšana u.c. Tad atkarībā no dalībnieka līmeņa ir trīs vai pieci jautājumi un visaugstākajam līmenim ir arī stāstījums par kādu izlozētu tēmu. Šajās sacensībās es piedalos nu jau otro gadu. Pirmajā kursā lekcijas laikā, kad pirmo reizi mācījāmies ķīniešu hieroglifus, pasniedzēja Liu Dan pamanīja manī potenciālu un izteica piedāvājumu piedalīties «Ķīnas tilta» ķīniešu valodas sacensībās. Es ieguvu 3. vietu savā grupā un biju laimīga par to. Šajās sacensībās es jau iepazinu savu pašreizējo pasniedzēju Yu Yang, un mēs jau tad sarunājām, ka nākamajā gadā es atkal piedalīšos, tikai startēšu 2. līmenī, kur papildus runai un talantam jāmāk atbildēt uz trim nejauši izvilktiem jautājumiem. Pēc pirmajām sacensībām es sapratu, cik interesanti ir mācīties šo valodu, un «iegāju azartā». Neskatoties uz pārējām mācībām un darbiem, kas bija paralēli ķīniešu valodai, es neatkāpos no sava lēmuma piedalīties otro gadu šajās sacensībās.
Cik ilgi gatavojies sacensībām?
Annija: Gatavošanās sacensībām aizņem diezgan daudz laika. Aptuveni 1,5 mēnešus. Protams, gatavošanās prasa ne tikai daudz laika, bet arī pacietības. Bija reizes, kad raudāju, un neskaitāmas reizes gribējās padoties, bet pasniedzēja Yu Yang zināja, kādas ir manas spējas. Viņa vienmēr teica, ka es to varot un ka nedrīkstot domāt par padošanos.
Rezultātā tu ieguvi 3. vietu un ielūgumu no Ķīnas vēstniecības braucienam uz Ķīnu.
Annija: Jā, balvā visiem godalgoto vietu laureātiem ir iespēja jūnijā braukt uz Ķīnu. Par šo neviens nezināja. Tikai pāris dienas pēc sacensībām vēlu naktī pasniedzēja man uzrakstīja un pateica, ka ir iespēja braukt uz Ķīnu. Biju laimīga, jo zinu, ka pēc Vidzemes Augstskolas absolvēšanas vēlētos studēt Beijing Language and Culture University. Par pašu braucienu zinu tikai nedaudz. Mums būs iespēja apskatīt Pekinu, kas ir Ķīnas galvaspilsēta, — tur būs semināri, iespējams, būs arī ekskursija pa Beijing Language and Culture University, dosimies apskatīt dažādus populārus Pekinas tūrisma objektus, kā Lielo Ķīnas mūri, Aizliegto pilsētu (Forbidden city) u.c. Un tad arī lidosim uz Čendu, kas ir pilsēta Ķīnas dienvidrietumos, kur tāpat būs dažādas ekskursijas un arī semināri. Šī projekta mērķis ir ne tikai mudināt apgūt ķīniešu valodu un izprast tās kultūru un cilvēkus, bet arī stiprināt un veicināt starptautisku sadarbību.
Esi pārsteigta par šādu iznākumu?
Annija: Jā, protams, esmu pārsteigta un laimīga par šādu iespēju. Līdz šim nenožēloju nevienu pieņemto lēmumu, sākot ar studiju uzsākšanu Vidzemes Augstskolā, kur tiek piedāvāta šī lieliskā iespēja apgūt ķīniešu valodu, līdz pat brauciena akceptēšanas brīdim. Uzskatu, ka ir vērts cīnīties, un tagad viens no maniem lielākajiem sapņiem tiks piepildīts — es redzēšu Ķīnu. Paldies ViA un manām abām pasniedzējām Liu Dan un Yu Yang par pacietību un ticību maniem spēkiem, bez viņām es nebūtu sasniegusi šo brīdi.
Ko sagaidi no brauciena?
Annija: Noteikti zinu, ka iemācīšos vēl daudz jauna par šo kultūru un pilnveidošu valodas prasmes. Ceru arī uz labiem laikapstākļiem, lai var pēc iespējas vairāk izbaudīt. Tāpat ceru iegūt jaunus kontaktus un neaizmirstamu pieredzi, lai būtu sajūta, ka viss, ko esmu darījusi, par ko esmu cīnījusies, nav bijis velti. Esmu gatava visam! Noteikti ceru nobaudīt arī ēdienus un neaizmirstami pavadīt laiku.
ANNIJA PABRIKA pēc godalgotās vietas iegūšanas.
Pilno versiju par maksu ir iespējams aplūkot adresē www.news.lv