Pasaules rekords Paņevežā
Mūsdienās ierasts, ka no esošajiem sporta veidiem top jaunas versijas, kā sacensties un sevi apliecināt, ka šauri nacionāli sporta veidi kļūst pazīstami visā pasaulē.
Mūsdienās ierasts, ka no esošajiem sporta veidiem top jaunas versijas, kā sacensties un sevi apliecināt, ka šauri nacionāli sporta veidi kļūst pazīstami visā pasaulē.
...un tā līdz simt piecdesmit – līdz šādam skaitlim nācās skaitīt tiesnešiem gan Latvijas čempionātā svaru stieņa spiešanā guļus uz atkārtojumu skaitu, gan arī pavasara sezonas noslēdzošajā Latvijas Kausa izcīņas posmā Madonā. Uz abiem turnīriem – rīdzinieku atpūtas kompleksā «Lido» un Madonas pilsētas pašā centrā – Valmieras Spēka Pasaule sportistu komanda devās ar vienu mērķi – pierādīt sevi šajos spēka izturības turnīros un izcīnīt lielāko komandu kausu. Mērķis pārliecinoši tika izpildīts. Ierasti kungiem bija jāceļ savs svars, dāmām – puse no sava svara.
Vezumu nevar pavilkt, ja katrs to velk uz savu pusi, taču, ja spēkus sadala dažādiem mērķiem, tad nenotiek tā, kā to aprakstījis Krilovs savā labi zināmajā fabulā. Tā maija otrajā pusē vienlaikus dažādi Spēka Pasaules Valmieras sportisti devās gan uz Kokneses novada čempionātu spēka trīscīņā uz atkārtojumu skaitu, gan uz SELL Studentu spēlēm, gan Pasaules čempionātu spiešanā guļus.
Neraugoties uz ekipētā pauerliftinga popularitātes krietnu lejupslīdi visā pasaulē, 4. maija sacensību komplekss Gulbenē pierādīja, ka šim sporta veida virzienam joprojām ir daudz atbalstītāju un Latvijā ir iespējams pat dalībnieku kāpums. Vienlaikus noritējušajā Latvijas čempionātā spēka trīscīņā, Latvijas čempionātā spiešanā guļus un Gulbenes čempionātā spēka trīscīņā ar ekipējumu kopumā startēja nedaudz vairāk kā 140 sportistu no 20 Latvijas un Lietuvas komandām.
Gada pirmie mēneši ir laiks, kad Valmieras Spēka Pasaules atlētiem notiek intensīva gatavošanās pavasarī gaidāmajiem valsts čempionātiem spēka trīscīņā un spiešanā guļus ar ekipējumu, kā arī citiem nozīmīgiem turnīriem. Patestēt savu fizisko formu ļauj visdažādākie Latvijas novadu čempionāti.
Ierasts, ka Valmieras Spēka Pasaules aktivitātes pamatā saistītas ar spēka trīscīņu vai spēkavīru sportu. Šī marta vidus daži SP sportisti izcīnījuši panākumus citos ūdeņos.
Aizpērn Valmierā tika izmēģināts sacensību trio: Valmieras skolēnu un studentu mači spiešanā guļus, valsts meistarsacīkstes klasiskajā spēka trīscīņā juniorēm, jauniešiem, junioriem un senioriem, kā arī Latvijas studentu čempionāts. 2017. gadā trio ar 140 dalībniekiem noslēdzās tikai ap trijiem rītā. Arī aizvadītā gada nogalē Spēka Pasaules organizatori nolēma turpināt tradīciju – trīs sacensības vienā dienā, tiesa, ar būtiskām pārmaiņām. Valmieras skolēnu mači savā 17. gadadienā šogad izauguši līdz Latvijas Sporta federāciju padomes no valsts budžeta kā sabiedriski nozīmīgu jaunatnes sporta pasākumu līdzfinansētam projektam «Latvijas spēcīgākā skola». Valmierā norisinājās šī projekta noslēdzošais – astotais posms, tiesa, jau bez studentu dalības. Latvijas studentu čempionāts šogad ieguva Universiādes sacensību posma statusu. Tādējādi esam vienīgais sporta veids, kas Universiādē pārstāvēts dubultā – gan pilnā trīscīņā, gan tikai spiešanā guļus. Valsts meistarsacīkstes papildināja jauna vecuma grupa – seniores. Līdz ar šīm novitātēm dalībnieku skaits izauga līdz 170, tādējādi pirmo reizi izmēģinājām pasaules čempjos noskatītu sacensību formātu – vienlaikus uz divām starta platformām. Turnīru datorsistēmas menedžēt spēja vien augstas klases IT speciālists, uzkraušanās process prasīja 30 cilvēkstundas, toties turnīri noslēdzās jau ap Panorāmas laiku.
112 ir ne tikai ārkārtas situāciju tālruņa numurs, bet arī Valmieras Spēka Pasaules atlētu izcīnītās vietas komandu konkurencē Valsts čempionātā klasiskajā jeb bezekipējuma svaru stieņa spiešanā guļus. 25 komandu konkurencē uzvara vīru un junioru (V23) grupās, otrā vieta sieviešu un jauniešu (V18), kā arī ceturtā vieta starp veterāniem.
Izlasot šo virsrakstu, pieļauju, ka vismaz daļai ūsu un bārdu nēsātāju radīsies pavisam citas asociācijas nekā šo rindu autoram. Simt gramu personīgā svara – tas bija faktors, kas varēja ietekmēt Latvijas, Valmieras, Spēka Pasaules sportistu vietu sadalījumu Eiropas čempionātā klasiskajā spēka trīscīņā. Pirmo gadu kontinenta meistarsacīkstes norisinājās nevis agrā pavasarī, bet gan vēlā rudenī. Latvijas dienvidu kaimiņvalsts otrā lielākā pilsēta Neris un Nemunas upju krastā pulcēja ap 500 atlētu no 29 Eiropas valstīm. Lietuvas pauerliftinga federācija, organizējot mačus nule uzceltajā Kauņas Žalgirys arēnā, bija pacentusies godam. Droši varam kaimiņiem likt 9 balles.
Pēc norises triju gadu garumā Siguldā prestižākais Latvijas turnīrs spēka trīscīņā – valsts atklātās meistarsacīkstes klasiskajā spēka trīscīņā vīriem un sievām – šogad pārcēlās uz vietu, kur joprojām var lūkot drupas no astoņus gadsimtus senās varenās pils Daugavas un Pērses satecē, kas kalpoja par vienu no rezidencēm Rīgas arhibīskapiem. Siguldieši visus šos trīs gadus bija noturējuši turnīra kvalitātes latiņu pienācīgā augstumā, taču Kokneses Sporta centra organizatoru komandai entuziasms plūda aumaļām – viņiem izdevās atkal dalībniekus pārsteigt. Ar bagātīgām balvām, ar konkursiem skatītājiem, ar lieliskiem līdzjutējiem.
Dienu pirms I Pasaules kara beigu simtgades un Latvijas armijas dzimšanas dienas mājīgajā Inciema sporta centrā «Namiņš» norisinājās noslēdzošais Latvijas kausa posms. Ar 20. kārtas numuru. Spiešanā guļus uz atkārtojumu skaitu.
Par spēka un cīņas sporta pārstāvjiem dažkārt ļaunas mēles mēdz runāt, ka šajos sporta veidos daudz prāta nevajag. Pavisam retumis šādam uzskatam varētu piekrist, taču parasti šajos sporta veidos nepieciešama teju šahista taktiskā domāšana un anticipācija jeb spēja paredzēt pretinieka rīcību.
Ar valsts atklātajām meistarsacīkstēm svaru stieņa spiešanā guļus ar ekipējumu noslēgusies lielo maču pavasara sezona. Nākamie Latvijas čempionāti tikai vēlā rudenī, savukārt sportistiem, kas ciena spēkošanos ar svaru stieni, tālāk dažādas izvēles iespējas — pelnīta vasaras atpūta, dalība Latvijas Kausa posmos, kas regulāri norisinās visos Latvijas nostūros, dalība tautas sporta pasākumos vai — pašiem labākajiem — starti ārpus Latvijas robežām.
Aprīļa izskaņā pilsēta, kuras vārdu un ģerboni raksturo cēls, balts putns, aicināja Latvijas spēka trīscīņniekus uz valsts atklātajām meistarsacīkstēm spēka trīscīņā ar ekipējumu. Spēka trīscīņa jeb pauerliftings ar ekipējumu ir šī sporta veida grūtākais paveids, tādējādi no atlētiem prasa īpaši augstu motivāciju. Celt bez speciālā ekipējuma vai tikai sacensties spiešanā guļus ir daudz vieglāk. Galvenokārt šī fakta dēļ ekipētā versija visā pasaulē popularitātē piekāpusies bezekipētajai, tiesa, dalībnieku skaits Gulbenē noritošajā turnīrā gadu no gada ir gandrīz nemainīgs. Iespējams, sportistiem papildu motivāciju dod iespēja izcīnīt mākslinieku veidotas godalgas, kā tas bija arī šogad. Vai arī iespēja vienlaikus pacīnīties par godalgām dubultā, jo paralēli norisinās arī Latvijas Kausa izcīņas posms jeb Gulbenes čempionāts. Jāņem vērā, ka sacensībām ir augstas kvalifikācijas normas, tādēļ uz tām dodas tikai paši labākie.
Latvijas Kausa izcīņas posmā — Vidzemes čempionātā spēka trīscīņā daudzu gadu gaitā nemainīgie lielie spēlētāji bijuši vidzemnieki — Gulbenes, Madonas un Valmieras komandas, kā arī rēzeknieši no Latgales. Šogad spēles laukums papildinājās ar nopietnu spēlētāju no Kurzemes — Talsu spēka atlētiem. Šīs komandas, izņemot Valmieras Spēka Pasauli, sīvi cīnās par uzvaru Latvijas Kausa kopvērtējumā. Tikmēr valmierieši akcentu liek uz uzvarām valsts čempionātos, taču šogad izlēma uzturēt intrigu un patraucēt arī pārējiem Kausa spēlētājiem. Ierasti Vidzemes mačos sportisti sacenšas gan ekipēto, gan neekipēto konkurencē.
Pirms katras fiziskas aktivitātes nepieciešams iesildīties. Šo fizisko aktivitāšu gudrību varētu attiecināt uz Valmieras Spēka Pasaules sportistu startu kārtību. Latvijas Kausa izcīņas posms svaru stieņa spiešanā guļus uz atkārtojumu skaitu Inčukalnā, kā arī Apes novada čempionāts spiešanā guļus kalpoja par iesildīšanos pirms marta izskaņā Ķīpsalā noritējušā pasākuma ar ambiciozu nosaukumu «Spēka Olimpiāde 2018». Šo pasākumu izstādes «Atpūta un sports 2018» ietvaros var atšifrēt kā triju dienu laikā notikušo Latvijas Neredzīgo čempionātu spēka trīscīņā, Latvijas čempionātu spēka cīņā (masreslingā), ilggadējo Latvijas čempionātu spiešanā guļus uz atkārtojumu skaitu, ko pazīstam arī kā lidiņu, un Rīgas Kausu roku cīņā (armreslingā).
Valmieras Spēka Pasaules organizators dažkārt mīl sarežģīt dzīvi sev un kolēģiem, organizējot darbietilpīgus un komplicētus turnīrus. Tā pērn (lasi 2016) tika izmēģināts sacensību trio de iure — vienā dienā, de facto — divās: Valmieras skolēnu un studentu mači spiešanā guļus, valsts meistarsacīkstes klasiskajā spēka trīscīņā juniorēm, jauniešiem, junioriem un senioriem, kā arī Latvijas studentu čempionāts. Iepriekš šajā trio startēja 112 dalībnieki, šogad (lasi 2017) šis skaitlis uzlēca līdz 140 un nozīmēja, ka de facto sacensības noslēgsies nevis sestdienā, bet jau krietni uz svētdienas rīta pusi. Mačus kuplināja viesi sportisti no Lietuvas, Lielbritānijas, savukārt Latvijas soģiem palīdzēja tiesnesis no Igaunijas.
Ne mana cūka, ne mana druva — tā dažkārt tiek runāts par letiņu ziemeļniecisko vēsumu un vēlmi turēties individuāli. Lai kaut cik kārtējo reizi kliedētu šo priekšstatu, Valmieras Spēka Pasaule uz valsts meistarsacīkstēm klasiskajā spiešanā guļus pilsētā, kurā atrodama Latvijas lielākā pils, devās ar izteiktu uzdevumu — cīnīties par komandu izcīņas kausiem. Vairāki valmierieši, braucot uz Jelgavu, jau iepriekš zināja, ka cīņa par individuālajām godalgām nespīd, taču viņu ieguldījums ļaus cīnīties komandai. Ierasti dalībnieku skaits sacensībās — divi simti, ierasti sacensības kuplināja autobuss ar 3 komandām no Latvijas dienvidu kaimiņzemes.
Novembra izskaņā Siguldas pauerliftinga biedrība jau trešo gadu pēc kārtas aicināja uz valsts meistarsacīkstēm klasiskajā jeb bezekipējuma spēka trīscīņā open jeb atklātajai vecuma grupai. Šoreiz siguldieši ierasto skolu sporta zāļu vietā ļāva iepazīties ar nesen uzcelto Siguldas Sporta halli. To novērtēt ieradās 17 komandas. Valmieras Spēka Pasaules blicei ierastajiem pretiniekiem — gulbeniešu, madoniešu un rēzekniešu spēcīgajām komandām — šoreiz pievienojās arī koknesieši un talsenieki. Taču tas neliedza valmieriešiem vēl pārliecinošāk izcīnīt komandu uzvaru.
Gluži kā pērn, arī šogad spēcīgie vīri, kuri sapņo par startiem spēkavīru sporta elites līgā vai arī tikai vēlas pamēģināt šo sporta veidu, pulcējās Latvijas amatieru spēkavīru sacensību posmu turnīros — Saldū, Talsos, Ugālē un Līvānos. No mūsu puses kurzemniekiem un čangaļiem konkurenci sastādīja vien mazsalacietis Raivis Izajs un Valmieras pievārtes — Burtnieku novada sportists Māris Jeručenoks.