Apstrādes rūpniecība «vīrusa ekonomikas» priekšvakarā

- 29.Aprīlis, 2020
Viedokļi
Laikrakstā

Februārī apstrādes rūpniecības izlaide samazinājās par 0,9%, salīdzinot ar pērnā gada februāri. Produkcijas apjomu kritums bija gan kokap­strādē, gan pārtikas rūpniecībā, kas ir lielākās nozares. 

Bet visvairāk apstrādes rūpniecību uz leju vilka iekārtu un ierīču remonts un uzstādīšana ar 18% vērtu kritumu. Piemēram, citas nozares, kā gatavo metālizstrādājumu ražošana un elektrisko iekārtu ražošana, uzrādīja noturīgu kāpumu. Februāra rezultāti visdrīzāk vēl neatspoguļo jauno apstākļu ietekmi, kas pavasarī paver drūmāku skatu nākotnē.

Martā gandrīz visas Eiropas kontinenta valstis ieviesa ierobežojumus – iedzīvotājiem noteica pašizolāciju, atcēla publiskos pasākumus, ierobežoja ceļošanu un publisko vietu apmeklējumu. Šīs pārmaiņas ir mainījušas dienas kārtību ne vien iedzīvotājiem, bet arī uzņēmumiem. Markit  PMI dati, kas mēra uzņēmumu noskaņojumu, norāda uz to, ka apstrādes rūpniecības izlaide martā ievērojami saruka. To nosaka gan krītošs pieprasījums, gan nepieciešamo izejvielu trūkums – piegāžu ķēžu darbība ir traucēta.

Dienas kārtības maiņa ir pārvērtusi mūsu ierasto ekonomiku par «vīrusa ekonomiku». Atsevišķās nozarēs darbs ir apstājies. Pieprasījums pēc ierastām precēm samazinājies. Aktuālākas un pieprasītākas kļūst citas preces, piemēram, sejas aizsargmaskas, dezinficējošie līdzekļi vai plaušu ventilācijas sistēmas. Rezultātā uzņēmumi sāk pievērsties šo preču ražošanai – skaistumkopšanas un alkoholisko dzērienu ražotāji papildina savu preču klāstu ar dezinficējošiem līdzekļiem, apģērbu ražotāji šuj aizsargmaskas. Grūtāk ir saražot sarežģītās plaušu ventilācijas sistēmas, kuru ražošanas process, kā arī atbilstība standartiem un laik­ietilpīga sertificēšana ir pa spēkam tikai jau pieredzējušiem ražotājiem. Tādēļ pat Apple viedtālruņu ražotājam Foxconn vai Porsche un Rolls-Royce iekšējās apdares materiālu izgatavotājam Zettl Group atliek vien pievērsties aizsargmasku izgatavošanai. Iespējas pārorientēties uz darbību vīrusa ekonomikā ir, bet ne visiem tas ir pa spēkam.

Šobrīd vīruss negatīvi ietekmē visas pasaules valstis. Uzņēmēju noskaņojums ir pesimistisks. Vēl februārī tika novērots neliels optimisms, kuru, iespējams, veicināja ziņas, ka Ķīnai izdevies kontrolēt vīrusa izplatību, taču, pasliktinoties situācijai Eiropā, Eirozonas iepirkumu menedžeru indekss (PMI) martā nokrita līdz zemākajam punktam. Kā situācija attīstīties tālāk, tas atkarīgs galvenokārt no tā, cik drīz izdosies ierobežot vīrusa izplatību. Tikmēr apstrādes rūpniecībai nāksies savilkt jostu un uzvilkt masku.


Pilno versiju par maksu ir iespējams aplūkot adresē www.news.lv

Komentāri
Pievienot komentāru