Iespējams, labākie ūdens tūristi starp kalnu tūristiem. 1987. gads. I

- 12.Janvāris, 2022
Tūrisms un daba
Laikrakstā

Patlaban top Latvijas kalnu tūristu arhīvs, arī Liesma publicējusi šos materiālus. Šodien sākam publicēt – būs interesanta lasāmviela pavisam trim trešdienām – sporta kompleksa Baiļi saimnieka VALDA VANAGA pašrocīgi rakstītu ilustrētu atskaiti par kādu ekstrēmu pārgājienu pagājušā gadsimta astoņdesmitajos gados uz grūti pieejamu, unikālu dabas objektu Sareza ezeru Pamira kalnos, kas atrodas Tadžikistānas (toreizējās Tadžikijas PSR) teritorijā.

Faktiski ir runa pat par divām ekspedīcijām Pamirā (Muzkolas grēda, Murgabas upe un Sareza ezers), kurās kopā ar Valdi piedalījušies vēl vairāki toreizējie valmierieši. Dažu šo pārgājienu dalībnieku šodien vairs nav mūsu vidū, tāpēc lai šīs trīs lappuses Liesmā, atzīmējot 35 gadus kopš otrā gājiena Pamira kalnu un ūdens trasēs, ir reizē gan interesanta lasāmviela, gan arī veltījums šo cilvēku piemiņai. 

1982. gadā Ērika Akmentiņa vadībā šajā rajonā tika veikts kalnu pārgājiens, kurā pats piedalījos kā dalībnieks. Biju izpētījis ziņas par pārgājiena rajonu, arī to, ka Latvijas ūdeņnieku korifeji Jāņa Oldera vadībā 1970. gadā bija nobraukuši no Murgabas ciema pa Murgabas un Bartangas upēm un pie viena šķērsojuši Sareza ezeru. Izdomāju, ka rajonā var iekļūt pa upi, jo Murgabas augš­tecē nopietnu krāču nav. To arī izdarījām. Ar no automašīnas kamerām saķīlēta plosta palīdzību aizkūlāmies līdz Ak–Džilgas kanjonam, kur par laimi satikām īstos ūdeņniekus, kuriem arī bija interese noorganizēt virvju pārceltuvi pār Murgabas upi.

1982. gads, Murgabas upe. Priekšplānā ar airi – apraksta autors Valdis Vanags.


Pilno versiju par maksu ir iespējams aplūkot adresē www.news.lv

Komentāri
Pievienot komentāru